500 ценни експоната открити при проучването на най-големия тракийски некропол изпълват изложбената зала в Регионалния историческия музей в Перник. Експозицията показва и уникалния възстановен златен нагръдник открит при разкопките на некропола край селата Дрен и Делян (ХІ–ІV в. пр.Хр.) Открити са златни, сребърни, стъклени и бронзови накити, части от юзди и конски амуниции, оръжие и множество керамични съдове от неизвестна досега археологическа култура.
„Всички знаем, че археологическите находки са ценни , но тези, които виждаме тук са наистина безценни”, каза на официалното откриване заместник-кметът Севделина Ковачева.
„Тези находки са като един учебник по археология, тъй като хвърлят светлина върху един малко непознат за науката период – ранно желязо. Благодарение на тези открития археолозите има какво да научат”, сподели още Севделина Ковачева.
Тя благодари на целия екип, в лицето на научния ръководител на разкопките археологът Филип Михайлов, които денонощно и самоотвержено са се борели, за да спасят тези ценности, буквално под носа на бетоновозите, строящи магистрала Струма. Благодарности бяха отправени и към Американския научен център – София и спомоществователството на Фондация Америка за България, без чиято финансова подкрепа нямаше да могат да бъдат реставрирани находките.
Филип Михайлов не скри, че проучването на обекта е било изключително трудно и напрегнато, но в същото време изпълнено с невероятно очарование.
„Това е обект, който е достоен за Световно културно наследство”, смята той.
Предметите произхождат от най-големия некропол от І хил. пр.Хр. в Централнобалканската зона, който познаваме до момента. Предполагаемата му площ е около 100 дка. От нея са проучени три верижни комплекса от каменни гробове с обща дължина от 400 м. Погребенията са с трупоизгаряне. До момента са намерени 55 гроба от ХІ-ІХ в. пр.Хр. и приблизително толкова – от VІ-ІV в. пр.Хр