Сигурността в училище трябва да е приоритет, около това се обединиха участниците в работна среща по темата инициирана от кмета на община Перник Вяра Церовска. Пред представители на ДАНС, МВР,инспектори от охранителна полиция, регионалния инспекторат и директори на училища и детски градини, кметът заяви, че мерките за сигурност в учебните заведения трябва да се завишат.
„В условията, в които се намираме, трябва заедно да се постараем да направим всичко възможно, за да има по-голяма сигурност и спокойствие за пернишките деца и за техните родители – каза Церовска и обясни, че днешната среща е продължение на проверката, която направи общината през месец ноември заедно с регионалния инспекторат и полицията за състоянието на учебните заведения на територията на общината. Инспекцията е показала , че в 13 от общо 31 детски градини (в това число и филиалите) и в 25 от общо 31 училища (в това число и корпусите) е изградена система за видеонаблюдение. Монтирани са камери, които обхващат не само вътрешността на сградата, но и дворното пространство. Резултатите бяха представени от заместник-кметът по образование и култура Севделина Ковачева. Тя обобщи,че в повечето училища и детски градини има въведен пропуксквателен режим. Директорите са забранили влизането и паркирането на моторни превозни средства в училищните дворове. За сигурността се грижат охранители на щат или пазачи от охранителни фирми, като има почти навсякъде въведени дневници за посетителите. Най-големият проблем са оградите. В повечето училища външните огради и платна са разрушени, а в детските градини дворните огради са ниски и не възпрепятстват достъпа на външни лица. По време на срещата служители на ДАНС запознаха директорите на училищата в Перник как да реагират при ситуация на терористична заплаха. Презентацията е направена за обучение от специалния отряд за борба с тероризма и заради съдържащата се в нея информация бе представена в отсъствието на медиите. Как изглежда импровизирано взривно устройство,в какво форма може да се срещне, за силата на поразяващия ефект и безопасното разстояние са само част от засегнатите теми.
Целта е да се завиши вниманието и да се знае каква е процедурата за незабавно реагиране, за да не се предприемат самоинициативни действия,които биха могли да навредят, вместо да помогнат.
Експертите на ДАНС ще предприемат и индивидуално обучение по места в училищата, за да се види в реално време дали се реагира адекватно.