Кметът Росица Янакиева официално разписа акт №2 по проекта „Зелена и достъпна градска среда”, с което бе дадена зелена светлина за преобразяването на централната градска част. Строителните дейности са поверени на ДЗЗД “Обединение Перник 2013″. Центърът на Перник, правен преди повече от 30 г., ще бъде нов, с естетически вид и направен с високо качество, твърди зам.-кметът Росен Йорданов, който е ръководител на проекта.
Разкопките по строителството започват най-напред от ул. „Търговска” и територията около паметника на Кракра Пернишки зад Общината. До абитуриентските балове „Търговска” и пространството пред хотел „Струма” ще бъдат готови, твърдят от местната управа. Работата по площад „Кракра” започва след 24 май – Денят на славянската писменост и българската култура. Въпреки строителството, оттам ще бъде осигурена проходимост за гражданите.
Предвижда се отваряне на еднопосочна връзка между пощата и улицата при хотел „Струма”. Така ще се отпуши трафикът покрай ОУ „Св. Иван Рилски” и ще се избегне струпването на автомобилите около учебното заведение.
Центърът няма да бъде готов за следващия ден на града – 19 октомври 2014 г., нито пък за Международния фестивал „Сурва” в началото на 2015-та, така че ще се търсят алтернативни решения за бъдещите събития, които обикновено се провеждаха на площада.
Ще има яснота кога и къде ще се работи – графици за това ще бъдат качени на сайта на Община Перник. Експлоатационните дружества – ВиК, ТЕЦ-а и ЧЕЗ са предупредени да направят така съоръженията си, че през следващите години да не се копае под новата настилка в централната градска част. Ако това се случи, санкциите ще носят те.
Пространството между ГУМ и ДСК е частен терен, но в рамките на закона ще се търси решение и този район да бъде в унисон с цялата нова подредба на центъра, каза Росен Йорданов.
От четвъртък започва работа по захранване на временните обекти с ток и вода. Предстои среща с търговците на ул. „Търговска”, а работата ще бъде организирана така, че да не се пречи на клиентите им, увери зам.-кметът.
Вече са монтирани два билборда на Мемориала и пред Двореца на културата, които показват какво ще се прави в града.
Стойността по реализирането на основния обект, обхващащ централната градска част, възлиза на 4 998 689 лв. Заедно с него обаче са разработени и още 10 подобекти, всеки от които е на стойност от близо 500 000 лв. и за които се очаква дофинансиране. Те трябва да бъдат изпълнени до месец май 2015 г.
Перник е сред първите общини в страната, които започват работа по „Зелена и достъпна градска среда”. Това е най-проверяваният проект, подчерта Росен Йорданов.
Стойността на основния обект заедно с 10-те подобекта възлиза на 9 982 484 лв. От тях 4 248 885 лв. са финансирани от Европейският фонд за регионално развитие, 499 869 лв- от държавния бюджет, а 249 934 лв. съфинансира Община Перник.
Благоустрояването в централната градска част ще бъде от полза и за нормалното придвижване на хората с увреждания. В общината те наброяват 9 969 души, като сред тях има и 251 деца.