Всички училища на територията на община Перник се включиха в инициативата „Да изчистим България за един ден”. По график учениците хигиенизираха на 18 и 19 април. В рамките на тези два дни възпитаниците на учебните заведения участваха в акцията, за да станат училищните им дворове по-чисти и по-приветливи.
По-голяма част от учениците споделиха, че се грижат за чистотата на училището си не само един ден през годината. „Постоянно поддържаме хигиена, за да ни е хубаво. Всички прекарваме доста време в училище и не е приятно да гледаме боклуци около нас”, заявиха деца от Средно общообразователно училище „Петко Р. Славейков”. В момента там се обучават 360 ученици от 1-ви до 12-ти клас.
За втора поредна година община Перник също се включва в инициативата „Да изчистим България за един ден”, която ще се проведе утре на 20 април 2013 година.
Община Перник е набелязала следните места за почистване на 20 април:
1.кв. В.Левски – над бившото Топливо
2.ул.”Р.Княгиня”, кв. Драгановец – в края на улицата откъм горичката
3.ул.”Ален Мак” – в края на улицата до пречиствателна станция
4.на Радина чешма
5.пътя за ски пистата на Голо Бърдо
6.при бар „Олгин“
7.път Север – максим табан
8.ул.”Свищов” – сметището е от горната страна от към път Север
9.около паметника на Георги Димитров в градския парк