РЕГИОНАЛНИЯТ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ В ПЕРНИК ОБНОВИ КОЛЕКЦИЯТА СИ ОТ ЕКСПОНАТИ
За първи път Регионалния исторически музей в Перник обнови и допълни експонатите си.
До сега експозициите в музея не са били допълвани и променяни, тъй като по закон се нарушавало авторското право на този, който ги е подредил. Сега обаче законът позволява това да се случи, казват от музея.
„Промените в етнографската експозиция касаят повече съдържанието и по-малко формата на представяне. Защото формата зависи от това с какво разполагаме и от средства.
Освен, че сме освежили и почистили на някои места експонати, ние сме сложили и нови, които дообогатяват представата за времето, което отразява етнографската експозиция. Сменени са тъканите, като характерни за пернишко са линарните тъкани, на линии и карето”, каза етнографът Цветана Манова.
Нови експонати са поставени в жилището, представящо бита на хората от края на 19-ти и началото на 20-ти век.
Място в музея са намерили и по-голяма част от прочутите бусински съдове и керамика.
Непосредствено до входа на музея са поставени фотоси и експонати от археологическите разкопки в пернишкия край.
Пернишкият музей разполага с много изящни и качественни съдове от римската епоха. Поради липса от витрини обаче много от историческите богатства не се показват, каза археологът Василка Паунова.
„Идеята ни е в този участък на музея да представим светилищата и некрополите – нещата, от които директно разбираме за вярата на траките. Изложени са и монети на Патрай, на Филип Македонски и Александър Македонски, което е едно от най-ценните съкровища намерени в България от ранния период, както и ценна колесница намерена в трънския край, каза още Паунова.
Клетката в музея, посветена на обичая Сурва също е допълнена с нови експонати, каза директорът на РИМ Симеон Мильов. Изложени са ред звънци, нови фотоси, както и суровачки, направени от децата от Медико-социалния дом. Манова с радост съобщи своите неблюдения, че естествената суровачка все повече измества хартиените, които се продават по улицата по време на Сурва.
Във връзка с празника Сурва има идея да се правят изложби на място – там, където има сурвакари. В самите работилници (мечкарници) да бъде обособен кът, в който да се представят маски и да има един майстор, който да ги прави, сподели Мильов./ЗаПерник