КМЕТЪТ РОСИЦА ЯНАКИЕВА ОТЧЕТЕ УСПЕШНО ЕДНОГОДИШНО УПРАВЛЕНИЕ И
ДОБРО ФИНАНСОВО СЪСТОЯНИЕ НА ОБЩИНА ПЕРНИК
Община Перник е в добро финансово състояние. Това съобщи кмета Росица Янакиева, която даде публичен отчет на свършеното от нея и нейния екип за една година управление на гр. Перник. Излизането от тежката криза и погасяването на задълженията, възлизащи над 11 милиона лева са сред част от заслугите на новото управление, твърди Янакиева.
Градоначалникът на Перник , в присъствието на зам.кметовете Иван Джегалски и Иванчо Христов представи пред журналисти видео презентация на свършеното до момента за една година управление.
Агенция “За Перник” представя на читателите си стенограма на отчета, изнесен от Росица Янакиева:
Задължения. Няколко са нещата, които бяха реализирани през тази година. На първо място излизането от тежката финансова криза, в която беше общината със задължения от над 11 милиона лева. На второ място наваксване изоставането за кандидатстване по оперативните програми. На трето място, поддържане на едни нормални условия за живот на перничани – с благоустрояването, което трябваше да направим,с нормалното функциониране на училищата, на детските градини, с онова, което общината беше длъжна да направи в сферата на духовността, на спортните съоръжения и т. н.
По ликвидиране на задълженията успяхме да се справим успешно. На 17 юли в община Перник пристигнаха средствата по споразумението, което подписахме с Министерството на финансите и на Министерството на регионалното развитие. Така че с тези 12 милиона от първия транш погасихме всички стари задължения до края на 2007 година, с изключение на задълженията, които останаха да висят по съдебни спорове и по които съдът още не се е произнесъл окончателно.Има и няколко договора, по които се извършва проверка от икономическа полиция и прокуратура.
Проекти:По отношение на проектите, успяхме да наваксаме пропуснатото. Във всички оперативни програми, които дават възможност общината да кандидатства, ние сме представили по няколко проекта. Благоустройство: През изминалата година над 80 улици в Перник са отремонтирани. Това са ремонт на пътя за хижа “Славей”, ремонт на улици в кв. “Хр. Смирненски”, ремонт на площада Кракра в Перник, ремонт на ул. “Миньор” и ул. “Петко Каравелов”, ремонт на тротоарите и пътя за гробищния парк, ремонт на тротоарите и улицата. “Св.св. Кирил и Методий”, изкърпване на улици “В.Левски” , “8 март” и др. По капиталово строителство през тази година успяхме да направим нови улици – “Найден Геров”, ул. “Владимир Граматик”, ул. “Марина бара”, ул. “Кокиче” и др.
Освен улиците, общината успя да ремонтира и почисти мемориалния комплекс в центъра на града, както и градския парк, бяха ремонтирани светофарите, бяха поставени указателни табели на входните и изходните артерии и на надлезите в Перник. Поставено бе и ново улично осветление по цялата транзитна магистрала от кв. Бела вода до с. Драгичево. Мога да кажа, че няма населено място в Перник, където да има проблеми с уличното осветление.
Сгради: Общината се е погрижила и за подобряване състоянието на сградния фонд, преди всичко на читалищата и на кметствата на отделни населени места в Драгичево, Люлин, Мещица, Ярджиловци, Богданов дол и др. В читалищата обаче има още работа и ще гледаме да заделяме средства и да ги възстановим.
Направени са ремонти в детските градини и училищата . Предприехме мероприятия по намаляване на енергийните разходи предимно в детските градини, които са общинска грижа – в 11-та ОДЗ и 4-та ОДЗ, на стойност 400 000лв.
Малки ремонти бяха направени в Двореца на културата и в Обединения детски комплекс.
Успяхме със собствени сили да отремонтираме сградата на спортна зала “Миньор”. В момента с общите усилия на общината и ФК “Миньор” се прави стадиона. Ремонтирани са и подлезите при гарата в Перник и подлеза в кв. “Изток”.
Образователна система :Освен по благоустройството на града, община Перник положи и усилия за да функционира нормално образователната система в общината. През тази година бяха въведени делегираните бюджети във всички учебни заведения на територията на пернишка община. Въпреки, че общински съвет не прие на 100% предложената програма за оптимизация на учебните заведения, ние успяхме да съхранимучилищата в жизнените големи населени места в общината. Защото там, където има училище, има и живот в населеното място.
Важно събитие бе и летния археологически семинар на крепостта “Кракра” по инициативата “Съхрани българското”. Това е един добър повод повече хора да разберат за богатството, което имаме.
През тази година бяха реализирани успешно и диференцираното заплащане на педагогические кадри, финансовото стимулиране в училищата.
Всички ученици бяха снабдени с учебници от 1 до 7 клас, създаде се добра организация за новата учебна година. С проектпо оптимизация на училищната мрежа от МОН пернишките училища бяха допълнително финансирани със 150 000лв.
По енергийното саниране на сградите на 7-мо, 9-то и 5-то училища допълнително бяха финансирани с 1 228 042лв.
За да се поемат желаещитев детските градини на територията на Перник, разкрихме допълнително няколко групи с тенденцията да бъдат разкрити още 22 допълнителни групи, в това число и групата, която се очаква даразкрием в ОДК.Наложително е да започнем работа по изграждане на детска градина в кв. Тева., тъй като там децата в момента се отглеждат в недобри условия, неотговарящи на изискванията.
Култура: Освен организирането и провеждането на Сурва 2008, успяхме да договорим с Министерството на културата празника на маскарадните игри да бъде включен в културния национален календар на празниците и неговото ежегодно провеждане с финансирането от Министерството.Общината организира и съпътстващи прояви, свързани с фестивала, както и международния ден на детето, празникът “Чичо Стоян”, конкурси за детски рисунки, конкурси за млади изпълнители. С активно участие на общината бе проведен и Втори национален фолклорен фестивал на хората с увреждания, както и регионалният фестивал на селищата около планина Витоша. Сред културните прояви на общината бе и Деня награда, както и откриването на сцена в Мемориалния комплекс и скулптурата на Св.Иван Рилски, с помощта на дарители. Откри се и галерия “При кмета”. Сега предстои работа по организацията на Сурва 2009, както и подготовката на новогодишните празници на база на това, което имаме от миналата година – една приятна новогодишна украса на града.
Хуманитарни дейности: Освен трапезарията, която общината финансира, успяхме да стабилизираме и социалния потронаж, където беше направен ремонт.От 170 човека в януари месец, в момента са над 280 и има още желаещи. Все повече хора желаят да се хранят и търсим възможности за увеличаване на персонала. Това говори, че хората са доволни.
Помагаме с каквото можем на организацията на пенсионерите в Перник, на хората с увреждания, както и грижата към Центъра на деца с увреждания и Дневния център за възрастни хора.
Спорт: По отношение на спорта, трябва да мотивираме децата на перничани да се занимават със спорт. За този едногодишен период успяхме да намерим един надежден и добър собственик на ФК “Миньор”, в резултат на което отборът вече е в А група и през последните шест кръга дори няма загуба. Успяхме да създадем и един не лош женски баскетболен отбор, както и създаването на два мъжки волейболни отбора. Това са все традиционни за Перник спортове и ние ще полагаме за в бъдеще грижа за това те да бъдат финансирани.
Побратимени градове: През изминалия едногодишен период ние се опитахме да възстановим поразклатените връзки с градовете, с които Перник традиционно поддържа контакт – побратимените градове. С тях работим по различни европейски програми. През тази година имаше и активен международен обмен. Това са все общини, които гостуват на нашия фестивал, канят наши делегации в чужбина.
През този период ние си партнирахме и ще продължим да си партнираме с пернишкия бизнес, защото добрата визия на Перник показа, че партньорството на общината с бизнеса може да бъде резултатен и да бъде в полза на перничани. Пример е участъкът, който се оформи от БИЛЛА към центъра на града.