“МАРШРУТИТЕ НА СУРВА” ТРАДИЦИОННИ ЗИМНИ СУРВАКАРСКИ ИГРИ ПО МЕСТА В ПЕРНИШКИ РЕГИОН


“МАРШРУТИТЕ НА СУРВА”
ТРАДИЦИОННИ ЗИМНИ СУРВАКАРСКИ ИГРИ
ПО МЕСТА В ПЕРНИШКИ РЕГИОН

ОБЩИНА ПЕРНИК
ДАТА: 13 януари 2018 г. /събота /
14 януари 2018 г. /неделя /

1. село Люлин – НЧ “Христо Ботев – 1961 г.”
13.01.2018 г. – н. ч.: 17:00 ч. фолклорен концерт-оркестър./1-ва част. Изложба на стари снимки на групата от 60 г. на миналия век!
18,00 ч. –„Сурвакарска магия”-ритуално откриване на местната Сурва. Среща със сурвакарската група от с. Долна Секирна. Разиграване на ритуала „ Посрещане на сурвакари в дома“ , запалване на ритуален огън и сурвакарски игри.
н.ч.:19:00 ч. –фолклорен концерт /2-ра част/
място: на площада пред читалището
14.01.2018 г.- н. ч.: 08:00 ч.–15:00 ч. обхождане на къщите в селото.

2. село Лесковец – НЧ “Солидарност -1930 г.”
13.01.2018г.–н.ч.:18,30ч.–събиране на групата и отпътуване за среща със сурвакарската група от с.Богданов дол на площада.
14.01.2018г.–н.ч.: 08:00 ч.-14:00ч.– обхождане на къщите в селото от сур.

3. село Богданов дол – НЧ “Пробуда-1928 г.”
13.01.2018г.–н.ч.:19:00ч.–събиране на групата и посрещане на групата от с. Лесковец. Запалване на огън и сурвакарски игри.
14.01.2018 г.–н.ч.: 08:00 ч. – 14:00 ч. – обхождане на къщите от сурв. група.

4.град Батановци – НЧ “Просвета – 1909 г.”
13.01.2018 г.–н.ч.: 18:00 ч. – концерт на народен оркестър “Батановци”
н.ч.:18:00 –събиране на групата и отпътуване за с. Копаница
н.ч.: 20:30 ч.-запалване на ритуален огън и среща със сурвакарската група от с. Черна гора
място: на площада при гарата
14.01.2018 г.-н.ч.: 08:00 ч.-16:00 ч. обхождане на къщите от сурв. група

5. село Витановци, – НЧ “Отец Паисий – 1928 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.: 18:00 ч.- запалване на ритуален огън и сурвакарски игри. Среща с гостуваща група от с. Мещица.
място: пред читалището.

14.01.2018 г. – н.ч.: 08:00 ч. – 16:00 ч. – обхождане на къщите от сур.група

6. село Черна гора – НЧ “Наука – 1967 г.”
13.01.2018 г.–н.ч.: 18:00 ч. – запалване на ритуален огън и сурвакарски игри. Отпътуване за среща със сурвакарската група на град Батановци.
място: на площада в с.Черна гора.
14.01.2018 г.–н.ч.: 08:00 ч.–15:00 ч.–обхождане на къщите в селото.

7. село Ярджиловци – НЧ “Христо Ботев – 1940 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.:19:00 ч. – запалване на ритуален огън, среща на сурв. групи от Горна и Долна махала на село Ярджиловци и сурвакарски игри.
Забележка: Сурвакарската група на Кръстина махала – отделно запалва ритуален огън в махалата си, не участва заедно с другите две сурв. групи
място: на площада пред читалището
14.01.2018 г.–н.ч.: 08:00 ч.–14:00 ч.–обхождане на къщите в селото.
н.ч.: 14:30 ч. – среща на трите сурвакарски групи от селото
място: в двора на училището

8. село Зидарци – НЧ “Васил Левски – 1975 г.”
13.01.2018 г. –н.ч.: 19:00 ч. запалване на ритуален огън и сурвакарски игри.
14.01.2018 г.–н.ч.: 08:30 ч.–17:30 ч.–обхождане на къщите от сур.група

9. село Мещица – НЧ “Пейо К. Яворов – 1926 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.: 17:30-събиране на групата и отпътуване за среща със сурвакарската група на с. Витановци.
място: пред читалището.
14.01.2018 г.–н.ч.: 08:30 ч.–17:30 ч.–обхождане на къщите от сур.група

10. село Дивотино – НЧ “Чичо Стоян – 1927 г.”
13.01.2018 г. – не се разиграват сурвакарски игри
14.01.2018 г. – н.ч.: 08:00 ч. 16:30 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група. Тръгват от махала “Бреста”
н.ч.:13: 30ч.-площада пред “Ханчето”- ритуала “Сурвакарска сватба”
н.ч.: 15: 00 ч. – кулинарна изложба
място: малък салон на НЧ “Чичо Стоян – 1927 г.”
н.ч.: 16:00 ч.-18:00 ч. – фолклорен концерт
място: на площада в селото
н.ч.: 18:00 ч.-посрещане на сурв. група, ритуален огън, сурвакарски игри

11. кв. „Бела вода”, гр. Перник – НЧ “Пробуда – 1935 г.”
13.01.2018 г.-н.ч.: 19:30 ч. –разиграване на ритуала “Сватба”, запалване на ритуален огън и сурвакарски игри.
място: пред читалището
14.01.2018 г.–н. ч.: 08:30ч. до 16:30 ч. обхождане на къщите в селото.

12. село Драгичево – НЧ “Пробуда – 1922 г.”
13.01.2018 г. -н.ч.: 21:30 ч. – Закриване на местна “Сурва”, запалване на ритуален огън и сурвакарски игри. Среща на сурвакарските групи от селата Долни Раковец, Прибой, с. Пещера и Национално движение „Хайдути“.
място: на площада пред читалището в селото.
14.01.2018 г.–н.ч.: 09:00ч.- 15:00 ч.–обхождане на къщите от сур.група

13. село Голямо Бучино – НЧ “Люлински изгрев – 1903 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.: 19:00 ч. -запалване на ритуален огън и сурвак. игри
място: на площада в селото
14.01.2018 г.–н.ч.: 08:00 ч.–15:00 ч.-обхождане на къщите от сур.група

14. село Расник – НЧ “Димитър Полянов – 1927 г.”
13.01.2018 г.–н.ч.: 18: 00 ч.-18:30 ч –събиране на групата и отпътуване за с. Сопица, среща на сурв. групи от с. Сопица, Расник и Велковци.
място: на площада в Сопица.
14.01.2018г.–н.ч.:07: 30 ч.- 15:00 ч.- обхождане на къщите в селото от сур.група
14.01.2018 г.-12:00 ч. играят на площада

15. село Селищен дол
13.01.2018 г. – н.ч.: 18:00 ч. – събиране на групата, запалване на ритуален огън и сурвакарски игри. Отпътуване, гостуват на групата в село Слаковци.
14.01.2018г.- н.ч.:09:00ч.–12:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сур.група

16. село Вискяр – НЧ “Св.Св.Кирил и Методий – 1933 г.”
13.01.2018 г.–н.ч.: 18:00 ч. събиране на групата пред читалището. запалване на огън и сурвакарски игри и обхождане на къщите.
14.01.2018 г.-н.ч.- не се играе.

17. село Кралев дол – НЧ “Св.Паисий Хилендарски – 1927 г.”
13.01.2018 г. – не се разиграват сурвакарски игри
14.01.2018г.–н.ч.:06:00ч.–16:30ч.-обхождане на къщите от мечкарс.група
н.ч.:17:00 ч. – запалване на ритуален огън и мечкарско хоро.
Закриване на местните зимни сурвакарски игри.
място: площада пред читалището

18. кв. “Църква”, Перник- НЧ “Просвета-1909 г”.
13.01.2018 г.- н. ч.: 17:30. Събиране на групата на Кралевски път и дефиле по централната улица до площада пред читалището.
19:30 ч. – запалване на ритуален огън и сурвакарски игри. Фолклорна програма.
14.01.2018 г.–н. ч.: 11:00 ч.- 15:00 ч.-обхождане на къщите в квартала.

19.VI-то СУ «Св. Св. Кирил и Методий» град Перник
13.01.2018 г.- н.ч.: 17:00 ч.- запалване на ритуален огън и сурвакарски игри в двора на училището..
13.01. 2018 г.-18:00 ч.-Обхождане на къщите в квартала от сурв. група.
14.01.2018 г. –не излизат.

ОБЩИНА БРЕЗНИК
ДАТА: 13 януари 2018 г. /събота /
14 януари 2018 г. /неделя /

1. село Бегуновци – НЧ “Просвета – 1922 г.”
13.01.2018 г.–н.ч.: 18:30 ч. – запалване на ритуален огън и сур. игри
място: на площада пред читалището
14.01.2018 г.–н.ч.: 08:30 ч.–13:00 ч.– обхождане на къщите от сур.група
организира: кметство и НЧ „Просвета – 1922 г.” с. Бегуновци

2. село Велковци – НЧ “Граовска пробуда – 1928 г.”
13.01.2018 г.–н.ч.: 19:00 ч.- събиране и отпътуване на сур. група за среща със сур. групи от с. Сопица и с. Расник в село Сопица
място: на площада в селото
14.01.2018 г.-н.ч.: 09:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Граовска пробуда – 1928 г.” с. Велковци

3. село Сопица – НЧ “Светлина – 1932 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.: 19:30 ч.– запалване на ритуален огън и среща на сур. групи от с. Сопица, с. Велковци и с. Расник
място: на площада в селото
14.01.2018 г. – н.ч.: 08:30 ч. до 13:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство с. Сопица и НЧ „Светлина – 1932 г.”

4. село Слаковци – НЧ “Искра – 1932 г.”
13.01.2018 г.– н.ч.: 18:00 ч. –запалване на огън, посрещане на групата от Селищен дол, сурвакарски игри.
място: на площада в селото
14.01.2018 г. – н.ч.: 09:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Искра – 1932 г.” с. Слаковци

5. село Ноевци – НЧ “Пробуда – 1931 г.”
13.01.2018 г. – н. ч.: 21:00 ч. – сур. група гостува на Габров дол
14.01.2018 г. – н.ч. 8:00 до 17:00 ч. обхождане на къщите в селото
18: 00 ч. –запалване на ритуален огън, факелно шествие, заря и закриване на празника.
място: на площада в селото
организира: кметство и НЧ “Пробуда-1931 г.“, с. Ноевци

6. село Садовик – НЧ “Дебелец – 1932 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.: 19:00 ч. – запалване на ритуален огън и посрещане на сурвакарската група от с. Ребро
място: на площада в селото
14.01.2018 г. – н.ч.: 09:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Дебелец – 1932 г.“, с. Садовик

7. село Гигинци – НЧ “Искра – 1952 г.”
13.01.2018 г.- н.ч.: 20:00 ч. – запалване на ритуален огън.
21:00 ч. – отпътуване на сурвакарската група за селата Беренде, Чепино и Елов дол.
място: на площада в селото
14.01.2018 г.–н.ч.: 08:00 ч.– обхождане на къщите в селото.
организира: кметство с. Гигинци и НЧ “Искра – 1952 г.”

8. село Кошарево – НЧ “Пробуда – 1927 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.: 21:00 ч. – запалване на ритуален огън и сурвакарски
игри. Гостува сурвакарската група от село Банище.
място: на площада в селото
14.01.2018 г.- н.ч.: 08:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Пробуда -1927 г.“ с. Кошарево

9. село Долна Секирна – НЧ “Иво Войвода – 1928 г.”
13.01.2018 г. -н.ч.: 16:30 ч. – събиране на сур. група и отпътуване за село Люлин.
20:00 ч. – връщане, запалване на ритуален огън и отпътуване за среща със сурвакарските групи от Елов дол и Чепино.
място: на площада в селото
14.01.2018 г.-н.ч.: 10:00 ч. –обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Иво Войвода – 1928 г.“ с. Долна Секирна

10. село Банище – НЧ “Просвета – 1928 г.”
13.01.2018 г.– н.ч.: 20:00 ч. – събиране на групата и отпътуване за село Кошарево.
14.01.2018 г. – н.ч.: 08:00 ч. – гостуване и обхождане на къщите в с. Ръждавец от сур. група и връщане и обхождане на къщите от с. Банище
организира: кметство и НЧ „Просвета – 1928 г.”

11. село Ребро
13.01.2018 г. – н.ч.: 18:30 ч. . – събиране и отпътуване на сур. група за среща със сур. група от с. Садовик.
14.01.2018 г. н.ч.: 09:00 ч. –14:00 ч. – обхождане на къщите в селото
място: на площада в селото, организира кметството на с. Ребро

12. град Брезник – НЧ “Просвещение – 1870”
20.01.2018 г./събота/ – ХV Маскараден фестивал “СУРОВА БРЕЗНИК’ 2018
място: пл. „9-ти септември” град Брезник /площада пред читалището/
н.ч.: 14:00 ч.-Официално откриване
14:15 ч. – дефиле на на групи от Брезнишко, региона и гостуващи групи
18:00 ч. – запалване на кладата и ритуален танц на сурвакарите
18:15 ч. – празнична заря и закриване
18:30 ч. –Закриване на ХV маскараден фестивал

ОБЩИНА РАДОМИР
ДАТА: 13 януари 2018 г. /събота/
14 януари 2018 г. /неделя/

1. кв.”Върба”, град Радомир – НЧ “Христо Ботев – 1928 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.: 17:00 ч. – запалване на ритуален огън и сур. игри
н.ч.: 19:00 ч. обхождане на квартала
място: на площада пред читалището в квартала
14.01.2018 г. – н. ч.: 6:30 ч. – 12:00 ч. – обхождане на къщите от сур.
организира: НЧ “Христо Ботев – 1928 г.“ кв.”Върба”, гр. Радомир

2. село Друган – НЧ “Благой Гебрев – 1905 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.:17:00 ч. – фолклорни концерти на танцов състав „Разметаница“ от град Бобов дол, танцова формация „Фолклорна палитра“ от град София.
н.ч.:17:30- 17: 50 ч.- Запалване на ритуален огън от групата на с. Друган и с. Джерман и сурвакарски игри.
място: на площада пред читалището в село Друган
н.ч.: 18.00 -18:20 ч.- Концерт на Георги Гьолски. Народно веселие.
14.01.2018 г. – н. ч.: 06:00 ч. – 14:00 ч. – обхождане на къщите от сур.
организира: кметство и НЧ “Благой Гебрев – 1905 г.” в село Друган

3. село Стефаново – НЧ “Напредък-1915 г. ”
13.01.2018 г. – н.ч.: 17:30 ч. посрещане на сурвак на с. Копаница
място: на площада пред НЧ ”Напредък – 1915 г.”, с. Стефаново
н.ч.: 18:00 ч. –запалване на сурв. огън и сурвакарски игри.
14.01.2018 г. – н.ч.: 07:30 ч.–14:30 ч.-обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ ”Напредък – 1915 г.”, с. Стефаново

4. село Копаница – НЧ “Христо Ботев – 1928 г.”
13.01.2018 г.- н. ч.:18:00 ч.- гостуват на сурвакарската група от село Стефаново.
19:30 ч. –посрещат сурвакарската група на град Батановци.
място: на площада пред НЧ “Христо Ботев – 1928 г.”
14.01.2018 г.–н.ч.: 07: 30 ч.–14:00 ч. обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Христо Ботев-1928 г.“ село Копаница

5. село Кондофрей – НЧ “Просвета – 1928 г.”
13.01.2018 г. – не се разиграват сурвакарски игри
14.01.2018 г. – н. ч.: 08:00 ч.–15:00 ч. – обхождане на къщите в село Кондофрей и Чуковец
организира: кметство и НЧ “Просвета – 1928 г.”, с. Кондофрей

6. Ромска сурвакарска група, кв.”Бащевица” – град Радомир
13.01.2018 г.– н.ч.:17:00 ч.- отпътуване за среща със сурвак. група с. Друган.
14.01.2018 г. – н.ч.: 07:00 – 16:00 ч. – обхождане на гр.Радомир
организира: ромска сурвакарска група

7. село Извор – НЧ „Отец Паисий – 1927 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.: 18:00 ч. сурвакарски игри и запалване на огън.
14.01.2018 г. – 10:00 ч. –14:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и сдружение „Сурвакарско група” село Извор

8. село Долни Раковец – проведени сурвакарски игри на 01.01.2017 г.
13.01.2018 г. –20:00 ч. Събиране на групата и отпътуване за с. Драгичево, 21:30 ч. – среща със сурвакарските групи от Прибой, Пещера и Драгичево, запалване на сурвакарски огън и игри. Ще участват в закриване на местна сурва.

9. град Радомир
20.01.2018 г. /събота/–Общински сурвакарски празник ”Сурва в Радомир” 2018
място: – пл.”Свобода” – град Радомир
н. ч.: 17:30 ч. – Откриване.
н.ч.: -17:40 ч. – “Сурва в Радомир”- маскарадно шествие на сурв. групи

ОБЩИНА КОВАЧЕВЦИ
ДАТА: 13 януари 2018 г. /събота/
14 януари 2018 г. /неделя/

1. село Ковачевци – НЧ “Георги Димитров – 1928 г.”
13.01.2018 г.-н.ч.:18:00 ч. – запалване на ритуален огън и обикаляне на къщите за здраве и берекет.
14.01.2018 г.–н.ч: -10:00 ч.- посрещане на сурвакарските групи от с.
Сирищник, Светля и Ракиловци, сурвакарски игри и празнична програма
място: на площада пред читалището
организира: община Ковачевци и НЧ “Георги Димитров – 1928 г.“, с. Ковачевци

2. село Косача – НЧ “Лазо Стоянов – 1927 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.: 18:00 ч. – запалване на ритуален огън и сурв.игри
място: на площада пред читалището
14.01.2018 г.–н.ч.-обход на селото за здраве.
организира: кметство и НЧ “Лазо Стоянов-1927 г.“, с. Косача

3. село Сирищник – НЧ “Алеко Константинов -1899 г.”
13.01.2018 г.–н.ч.: 19:00 ч.– запалване на ритуален огън и сурвакарски игри.
14.01.2018 г.- н.ч.: 08:00 ч. – отпътуване на сурвакарската група за Елов дол
н. ч. 10:00 ч. – гостуват на село Ковачевци
място: на площада пред читалището
организира: кметство и НЧ “Алеко Константинов -1899 г.“ с. Сирищник

4. село Светля – НЧ “Светлина – 1932 г.”
13.01.2018 г.– н.ч.:18:30 ч.- запалване на ритуален огън и сур.игри
н.ч.: 19: 00 ч. – посрещат сурвакарската група от село Пещера
н.ч.: 19: 30 ч. – посрещат сурвакарската група от село Лобош
н.ч.: 21:30ч. – гостуват на сурвакарската група от село Чепино
място: на площада пред читалището
14.01.2018 г.– н. ч.10:00 ч.- гостуват на сурвакарската група в село Ковачевци
н.ч.: 12:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ ”Светлина-1932 г.” с.Светля

5. село Калище – НЧ “Методи Андонов – 1927 г.”
13.01.2018 г.– н.ч.: 19:30 ч.-запалване на ритуален огън и сур. Игри и започват обход по селото.
14.01.2018 г. – н.ч. 10:00 ч. – обхождане за здраве от сурвакарската група и завършване при гарата на селото.
организира: кметство и НЧ “Методи Андонов – 1927 г.”

6. село Лобош – НЧ “Ведрина – 1928 г.”
13.01.2018 г.-н.ч.:18:00 ч.- запалване на ритуален огън и сур. игри
н.ч. 19,30 ч. – отпътуват за село Светля и Чепино, по-късно гостуват
21:00ч. – на сурвакарската група от село Елов дол.
място: на площада в селото
14.01.2018 г. – н.ч.:08:30 ч.- 12:00 ч.- обиколка на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Ведрина – 1928 г.“

7. село Ракиловци – НЧ “Селска пробуда – 1927 г.”
13.01.2018 г.-н.ч.:18:00 ч.– запалване на ритуален огън и обхождане на къщите
място: на площада в селото
организира: кметство и НЧ “Селска пробуда – 1927 г.“, с. Ракиловци
14.01.2018 г. – н.ч.9:00ч.- отпътуване и гостуване на сурвакарската
група в село Ковачевци

8. село Чепино – НЧ “Гео Милев – 1936 г.”
13.01.2018 г.-н.ч.:18:30 ч.-19,00 ч. запалване на ритуален огън и сур. игри
Посрещат сурвакарските групи от село Беренде, Гигинци, Лобош
с.Габров дол, Долна Секирна и Светля.
14.01.2018 г. – н.ч .09:30 ч. обиколка на селото за здраве и берекет.
организира: кметство и НЧ ”Гео Милев – 1936 г.” с.Чепино

ОБЩИНА ЗЕМЕН
ДАТА: 13 януари 2018 г. /събота/
14 януари 2018 г. /неделя/

1. град Земен – Сурвакарска група при НЧ “Светлина – 1924 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.: 17:00 ч.- запалване на ритуален огън, сур. игри,
място: на площада в града
19.00 ч.-24.00 ч. посещение на къщите в града
14.01.2018г. – н.ч.: 07:00 ч. – посещение на къщите в града
12:00ч. – сурвакарски игри на площада
организира: НЧ “Светлина – 1924 г.“ и кметство гр. Земен

2. град Земен – Сурвакарска група от град Земен.
13.01.2018 г.-н.ч. 17:00 ч. -запалване на ритуален огън на площада.
н.ч.: 18: 00 ч.- Обиколка на къщите по града.
14.01.2018 г. – н.ч.: 09:00 ч. – Обиколка на къщите за здраве.
н.ч.: 12:00 ч .- сурвакарски игри на площада.

3. село Пещера – НЧ “Крюгер Николов – 1922 г.”
13.01.2018 г. н.ч. 18:00 ч. -запалване на ритуален огън пред читалището.
н.ч. 18:30 ч. – – отпътува и гостуване на сур. група в с. Светля и с. Драгичево, Община Перник
14.01.2018 г. – н.ч. 08:00 ч.- 12:00 ч. обхождане на къщите в село Пещера
организира: кметство и НЧ „Крюгер Николов – 1922 г.” с. Пещера

4. село Елов дол – НЧ “Светлина – 1929 г. ”
13.01.2018 г. – н.ч.: 16:00 ч. – събиране на групата от всички махали пред черквата.
16:30 ч.- среща на площада
19:00 ч. – запалване на ритуален огън и игри
място: на площада в с. Елов дол
20:30ч.-22:30ч. – срещи със сурвакарските групи от с.Лобош, с.Беренде , Гигинци и Долна Секирна
От 23:00 ч. обиколка на къщите в селото до 12:00 ч. и продължават на 14.01.2018 г.
14.01.2018 г.-10:00ч. – 12:00ч. – срещи със сурвакарските групи от с. Горна Врабча и с. Сиришник и сурвакарски игри
място: на площада в с. Елов дол
организира: кметство и НЧ „Светлина – 1929 г.”

5. село Габров дол – НЧ “Христо Ботев – 1928 г.”
13.01.2018г. – н.ч.: 20:30 ч.-събиране на групата
21:00 ч. – Среща с детска сурвакарска група и предаване на традицията
21:30 ч. – посрещане на сур. група от село Ноевци, запалване на ритуален огън и сурвакарски игри
място: на площада в селото
14.01.2018 г. – н.ч.: 10:00 ч. –обхождане на къщите в селото от сур.група
организира: кметство и сур. група при НЧ “Христо Ботев – 1928 г.“ с. Габров дол

6. село Дивля – НЧ “Надежда – 1898 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.: 20:00 ч.- запалване на ритуален огън и сурвакарски игри
място: на площада в селото
21:00 ч. обхождане на къщите в селото от сурвакарската група
14.01.2018 г. – 11:00 ч.- 12:00ч. – сурвакарски игри
организира: кметство и НЧ “Надежда-1898 г.“, с. Дивля

7. село Беренде – НЧ “Никола Вапцаров – 1945 г.”
13.01.2018 г. – 19:00 ч. – събиране на групата
19:30ч. – отпътуване за среща със сурвакарската група на с. Елов дол
20:30 ч. – отпътуване за среща в с. Чепино
23:00 ч. – посрещане на сурвакарската група от с. Гигинци , запалване на ритуален огън и сурвакарски игри
място: на площада в селищата
14.01.2018 г. Обхождане на селото.
организира: НЧ „Никола Вапцаров – 1945 г.”

8. село Мурено – НЧ „Н. Й. Вапцаров – 1949 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.: 19:00 ч. – запалване на ритуален огън и сур. игри
20:00ч. – обхождане на къщите в селото
място: на площада пред читалището
организира: кметство и НЧ „Н. Й. Вапцаров – 1949 г.”
14.01.2018г. – не се разиграват сурвакарски игри

9. село Горна Врабча – “Христо Смирненски – 1946 г.”
13.01.2018 г. – н.ч.: 19:00 ч. – запалване на ритуален огън и сур. игри
място: на площада пред читалището и обхождане на къщите в селото от сурвакарската група
14.01.2018 г. – 10:00 ч.- гостуване на сурвакарската група в с.Елов дол
организира: кметство и НЧ „Христо Смирненски – 1946 г.”



Добави в Svejo

 895 преглеждания